Крех малий

Mergus albellus. (Луток. Smew.)

птахи України

Маса тіла:

500 - 950 г.

Довжина тіла:

38 - 44 см.

Розмах крил:

55 - 69 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad в шлюбному вбранні голова і шия білі, пера на лобі видовжені; навколо очей чорні плями, на потилиці чорна V - подібна смуга; плечі і більша частина верхніх покривних пер другорядних махових білі; спина, вузькі поперечні смуги біля основи шиї та крил, вузькі смуги на плечових перах чорні; поперек, надхвістя та підхвістя світло - сірі; боки тулуба з густою і тонкою сірою поперечною смугастістю; першорядні махові пера сірі, другорядні - чорні; хвіст сірий; дзьоб темно - сірий; ноги сірі; у позашлюбному оперенні подібний до ad. У ad оперення верху бурувато - сіре; верх голови і задня частина шиї каштанові; горло і шоки білі; воло і боки тулуба бурувато - сірі; решта низу, крім бурих малих покривних пер споду крил, біла, juv подібний до ad.

Статус перебування в Україні:

пролітний, зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

під час міграцій трапляється на всій території; регулярно зимує вздовж морського узбережжя, на Дніпрі, Дунаї та Сіверсь - кому Дінці, інколи спостерігається в зимовий період на інших водоймах в глибині суходолу, які не замерзають.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

різнотипні водойми.

Поведінка, її особливості:

політ швидкий; часто пірнає, великих зграй не утворює.

Відмінності від схожих видів:

від інших крехів відрізняється меншими розмірами і коротшим дзьобом; крім того, ad у шлюбному оперенні - білою головою, а ad від ad решти крехів - білими середніми покривними перами верху крил.

Звуки:

коротке тріскотливе "ерр" або "крр".

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка