Лебідь-шипун

Cygnus olor. (Лебедь-шипун. Mute Swan.)

птахи України

Маса тіла:

8,0 - 12,5 кг.

Довжина тіла:

145 - 160 см.

Розмах крил:

208 - 238 см.

Опис зовнішнього вигляду:

ad білий; вуздечка чорна; біля основи верхньої щелепи великий чорний виріст; дзьоб червоний; ноги чорні. У ad виріст біля основи верхньої щелепи менший. У juv оперення в перший рік життя сірувато - буре (зрідка трапляються білі особини); виросту біля основи верхньої щелепи нема; дзьоб бурий; наступного року після линяння майже цілком білий; голова, верх шиї і покривні пера крил бурувато - сірі; на третій рік життя оперення, як у ad.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться на всій території, крім гір і Керченського півострова; мігрує скрізь; регулярно зимує в південних районах, на заході країни та на дніпровських водосховищах, взимку інколи трапляється на незамерзаючих водоймах решти території країни.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

різнотипні водойми.

Поведінка, її особливості:

політ повільний, з характерним скрипінням махових пер, під час польоту шия витягнута вперед; в шлюбний період, плаваючи, нерідко шию тримає зігнутою S - подібно, а плечові пера дугоподібно піднятими; не пірнає, але живлячись, часто занурює голову у воду; не уникає сусідства з людиною.

Відмінності від схожих видів:

ad від ad лебедя - кликуна і малого лебедя відрізняється червоним дзьобом, крім того, від ad малого лебедя - більшими розмірами; juv від juv інших лебедів - бурішим оперенням і чорною голою шкірою біля основи дзьоба.

Звуки:

зрідка подає короткі неголосні звуки "кгіюр" або "кіорр" та інші; зблизька у птаха, який погрожує, можна почути шипіння.

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка