Свищ

Anas penelope. (Свиязь. Wigeon.)

птахи України

Маса тіла:

0,5 - 1,0 кг.

Довжина тіла:

45 - 51 см.

Розмах крил:

75 - 86 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad в шлюбному вбранні голова і шия іржасто - каштанові; лоб і тім'я жовтувато - вохристі; спина, частина плечових пер, поперек і боки тулуба сірі, з тонкою і густою чорною поперечною смугастістю; надхвістя по боках чорне, посередині - біле; видовжені плечові пера чорні, з білими краями; воло сірувато - рожеве; груди і черево білі; підхвістя чорне; верхні покривні пера другорядних махових білі; "дзеркальце" зелене, з металічним полиском, спереду і ззаду окреслене чорним; хвіст сірий, дещо загострений, центральні стернові пера чорні; дзьоб синювато - сірий, на кінці чорний; ноги синювато - сірі; у позашлюбному оперенні подібний до ad, але зберігає шлюбне забарвлення крил. У ad голова, шия, воло і боки тулуба рудувато - бурі; спина, плечові пера, поперек і надхвістя сірувато - бурі, пера зі світлою облямівкою; груди і черево білі; підхвістя чорне, пера з білою облямівкою; верх крил сірувато - бурий, частина пер з білою верхівкою, juv подібний до ad.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться на північному сході країни; під час міграцій трапляється на всій території; зимує у Північно - Західному Причорномор'ї, на Сиваші та в Західному Приазов'ї.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

різнотипні водойми.

Поведінка, її особливості:

пірнає рідко; з води злітає майже вертикально, політ швидкий і маневровий; під час міграцій і зимівлі утворює великі зграї.

Відмінності від схожих видів:

від інших качок відрізняється коротшим дзьобом; ad - також білим кольором покривних пер другорядних махових, а в шлюбному вбранні - загальним забарвленням; ad від ad крижня - до того ж, меншими розмірами, а також білими грудьми і черевом, від ad нерозня - темним з зеленим полиском "дзеркальцем".

Звуки:

у - характерний свист "вхіі - ох", у - різке "рерр".

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка