Гоголь

Bucephala clangula. (Обыкновенный гоголь. Goldeneye.)

птахи Україничервона книга

Маса тіла:

0,4 - 1,4 кг.

Довжина тіла:

42 - 50 см.

Розмах крил:

65 - 80 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad в шлюбному вбранні голова чорна, з зеленим металічним полиском; біля основи дзьоба білі плями; середина спини, частина плечових пер, надхвістя і першорядні махові пера чорні; шия, спина з боків, верхні покривні пера другорядних махових і низ тулуба білі; першорядні махові і їх покривні пера чорні; "дзеркальце" біле; спід крил темно - сірий; хвіст чорний; дзьоб чорний; ноги жовтогарячі; райдужна оболонка ока жовта; у позашлюбному оперенні схожий на ad, але верхні покривні пера крил такі, як в шлюбний період. ad бурувато - сіра; голова і верх шиї шоколадно - корич - неві; на шиї білий "нашийник"; на верхніх білих покривних перах крила дві вузькі темні смуги, малі покривні пера крила сірі; груди і черево білі; дзьоб темно - сірий, іноді з жовтою плямою на кінці; ноги жовті, juv подібний до ad, але без "нашийника".

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться в Західному Поліссі та в пониззі Дніпра; в міграційні періоди трапляється на всій території; регулярно зимує вздовж морського узбережжя, на Дунаї, Дніпрі, в деяких районах заходу і сходу країни, інколи спостерігається взимку в інших регіонах.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

водойми з лісистими берегами, під час міграцій і зимівлі - різні водойми.

Поведінка, її особливості:

гнізда влаштовує в дуплах дерев; політ стрімкий, маневровий, з характерним свистом крил; часто пірнає, з води злітає легко.

Відмінності від схожих видів:

в усі періоди року від чубатої і морської черней відрізняється білими верхніми покривними перами другорядних махових, а ad від ad черней - також білим "нашийником" і темно - сірим сподом крил.

Звуки:

в шлюбний період подає приглушене "біі - біііч", за яким йде скрипучий крик, схожий на крик селезня великої чирянки; у можна зрідка почути хрипкий крик, подібний до крику качки чубатої черні, але тихіший і повільніший.

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка