Шилохвіст

Anas acuta. (Шилохвость. Pintail.)

птахи України

Маса тіла:

0,7 - 1,2 кг.

Довжина тіла:

51 - 71 см.

Розмах крил:

80 - 95 см.

Опис зовнішнього вигляду:

ad у шлюбному вбранні світло - сірий, з тонкою і густою темною поперечною смугастістю; голова і верхня частина шиї коричневі; смуги, що йдуть від покривних пер вух, низ шиї спереду, воло, груди і черево білі; видовжені плечові пера чорні, з кремовими краями; на боці тулуба ззаду вохристо - біла пляма; підхвістя чорне; "дзеркальце" зелене, з бронзовим полиском, окреслене іржастою смугою спереду та білою - ззаду; хвіст сірий, центральні стернові пера чорні, значно видовжені; дзьоб і ноги темно - сірі; у позашлюбному оперенні подібний до ad, але дещо відрізняється забарвленням крил. ad бура, пера спини, боків тулуба і верхні покривні пера крил зі світлою облямівкою; "дзеркальце" без полиску, рудувате, juv подібний до ad.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться на півночі та місцями на півдні країни; під час міграцій трапляється на всій території; зимує біля берегів Північно - Західного Причорномор'я, на Сиваші і на лиманах Приазов'я, зрідка тримається взимку на водоймах в глибині суходолу.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

водойми з болотяною рослинністю, морське узбережжя.

Поведінка, її особливості:

пірнає погано, під час міграцій і зимівлі утворює зграї.

Відмінності від схожих видів:

від крижня і нерозня відрізняється зеленим з бронзовим полиском ( ad) або рудуватим ( ad) "дзеркальцем", а також довшою і тоншою шиєю; крім того, ad у шлюбному оперенні - видовженими центральними стерновими перами і забарвленням в цілому.

Звуки:

подає тихий мелодійний свист "крюк", схожий на свист селезня малої чирянки, але нижчий за тональністю; у - кахкання, подібне до голосу качки крижня, але грубіше.

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка