Попелюх

Aythya ferina. (Красноголовая чернеть. Pochard.)

птахи України

Маса тіла:

0,7 - 1,1 кг.

Довжина тіла:

42 - 49 см.

Розмах крил:

72 - 82 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad в шлюбному вбранні голова і шия каштаново - руді; майже весь тулуб і верхні покривні пера крил світло - сірі, з тонкою і густою темною поперечною смугастістю; верхня частина спини, основа шиї, воло, підхвістя і надхвістя чорні; махові пера сірі; хвіст чорно - бурий; основа дзьоба чорна, передня частина - сірувато - блакитна; ноги темно - сірі; райдужна оболонка ока червона; у позашлюбному оперенні тьмяніший, чорний колір замінений бурим, сірий - з бурим відтінком. ad сірувато - бура; голова, шия і воло рудувато - бурі; на горлі і біля дзьоба білуваті плями; райдужна оболонка ока коричнева, juv подібний до ad, але буріший.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться на всій території, крім гір; мігрує скрізь; регулярно зимує біля морського узбережжя, зрідка трапляється взимку на водоймах в глибині суходолу.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

різнотипні водойми.

Поведінка, її особливості:

з води злітає важко; часто пірнає, перед пірнанням підстрибує над водою.

Відмінності від схожих видів:

ad від ad червонодзьобої черні відрізняється сірувато - блакитним з чорною основою дзьобом, а в шлюбному оперенні - також світло - сірим тулубом і верхом крил; ad від ad інших черней - чорним біля основи і блакитним біля верхівки дзьобом, а також відсутністю білого "дзеркальця".

Звуки:

у - своєрідний свист "ф'юк", у - хрипке "керрр".

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка