Нерозень

Anas strepera. (Серая утка. Gadwall.)

птахи Україничервона книга

Маса тіла:

0,5 - 1,3 кг.

Довжина тіла:

46 - 56 см.

Розмах крил:

84 - 95 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad в шлюбному вбранні голова і шия бурі, з темними рисками, низ голови, а також шия спереду і по боках світліші; спина і плечі бурувато - сірі; воло темно - буре, з білою хвилястою строкатістю; боки тулуба сірі, з тонкою темною поперечною смугастістю; груди і черево білі; поперек, надхвістя і підхвістя чорні; "дзеркальце" сіре з одного краю, чорне посередині і біле ближче до тулуба; верхні великі покривні пера другорядних махових чорні, середні покривні пера другорядних махових іржасто - каштанові; хвіст сірий; дзьоб темно - сірий; ноги жовті; у позашлюбному оперенні схожий на ad, але зберігає шлюбне забарвлення крил і чорний колір поперека та надхвістя. ad, крім білих грудей і черева, темно - бура, пера з вохристою або рудою облямівкою; на крилах чорний та іржасто - каштановий кольори замінені сірим; дзьоб жовтуватий по краях і бурий по центру; ноги жовтуваті. juv такий, як ad, але верх темніший; на грудях і череві темні риски і плями.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зрідка зимуючий.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться майже на всій території, крім гір, Закарпаття, крайнього сходу країни та більшої частини Криму; мігрує скрізь; іноді зимує біля морського узбережжя та на Дніпрі.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

прісні водойми з багатою рослинністю.

Поведінка, її особливості:

з води злітає майже вертикально, пірнає рідко; під час міграцій і в місцях зимівлі тримається поодинці або невеликими зграями.

Відмінності від схожих видів:

від решти качок відрізняється сіро - чорно - білим ( ad) або сіро - білим ( ad) "дзеркальцем"; ad від ad крижня - до того ж, іржасто - каштановими і чорними верхніми покривними перами крил, а також білими грудьми і черевом; ad від ad крижня - також білими грудьми і черевом.

Звуки:

подає носові звуки, подібні до крякання, та свист; у голос вищий за тональністю і різкіший, ніж у качки крижня.

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка