Крех великий

Mergus merganser. (Большой крохаль. Goosander.)

птахи України

Маса тіла:

1,1 - 1,5 кг.

Довжина тіла:

60 - 65 см.

Розмах крил:

82 - 96 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad в шлюбному вбранні голова чорна, з зеленим металічним полиском; на потилиці короткий "чуб"; спина чорна; поперек і надхвістя сірі; шия, воло, боки та низ тулуба кремово - рожеві; покривні пера другорядних махових і "дзеркальце" білі; першорядні махові і їх покривні пера чорно - бурі; хвіст темно - сірий; дзьоб і ноги червоні; у позашлюбному оперенні подібний до ad, але зберігає білі покривні пера верху крил. У ad голова і верх шиї каштаново - бурі; горло біле; спина, більша частина покривних пер верху крил і боки тулуба бурувато - сірі; низ білий, juv подібний до ad.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний, зимуючий. Гніздиться у північно - західному поліссі, випадки гніздування спостерігалися також в Закарпатті; в періоди міграцій трапляється скрізь; регулярно зимує біля морського узбережжя, інколи тримається взимку на водоймах в глибині суходолу.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

різнотипні багаті на рибу водойми.

Поведінка, її особливості:

політ важкий, але швидкий; з води злітає важко, після розгону; часто пірнає, посадка на воді низька.

Відмінності від схожих видів:

від середнього креха відрізняється відсутністю темних смуг на білих перах верху крил; крім того, ad в шлюбному оперенні від ad середнього креха - кремово - рожевими боками і низом тулуба, а ad від ad середнього креха - чіткою межею кольорів у забарвленні шиї.

Звуки:

у - тихий крик "крро - кррьо", у - голосне "карр - карр".

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка