Пелікан рожевий

Pelecanus onocrotalus. (Розовый пеликан. White Pelican.)

птахи Україничервона книга

Маса тіла:

до 11,0 кг.

Довжина тіла:

140 - 175 см.

Розмах крил:

285 - 310 см.

Опис зовнішнього вигляду:

ad у шлюбному вбранні білий, з рожевим відтінком; на потилиці "чуб" з видовжених пер; на лобі шишкоподібне здуття; гола шкіра навколо ока жовта або жовтогаряча; на волі жовта пляма; махові пера темно - бурі, контрастують зі світлими покривними перами, що добре видно в польоті; шкіряний мішок жовтогарячий; дзьоб синювато - сірий, з червонуватим гачком, верхня щелепа на краях рожевувата; ноги рожеві; райдужна оболонка ока темно - коричнева; у позашлюбному вбранні колір оперення і шкіряного мішка блідіший; гола шкіра навколо ока сірувато - рожева; жовта пляма на волі ледь помітна; дзьоб рожевуватий; здуття на лобі і "чуба" на потилиці нема. juv зверху темно - бурий, знизу сірувато - білий; шкіряний мішок вохристий; на другому році життя голова, шия, спина і хвіст світло - сірі, а низ білий; дорослого вбрання набуває у віці 3 - 4 років.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний. Гніздиться на узбережжі Чорного моря в районі Чорноморського біосферного заповідника; під час зальотів зрідка трапляється на всій території.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

водойми з заростями очерету, морські мілководдя.

Поведінка, її особливості:

тримається переважно зграями, у польоті шию тримає зігнутою, нерідко ширяє в повітрі.

Відмінності від схожих видів:

ad від ad кучерявого пелікана відрізняється рожевим відтінком оперення, рожевими ногами і відсутністю "гриви", а в польоті - темними маховими перами; крім того, в позашлюбний період - сірувато - рожевою голою шкірою довкола очей; juv від juv кучерявого пелікана - темно - бурим верхом.

Звуки:

у гніздових колоніях подає різноманітні звуки, які сприймаються як суцільний гомін.

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка