Змієїд

Circaetus gallicus. (Змееяд. Short-toed Eagle.)

птахи Україничервона книга

Маса тіла:

біля 2,0 кг.

Довжина тіла:

62 - 67 см.

Розмах крил:

170 - 185 см.

Опис зовнішнього вигляду:

у ad верх сірувато - бурий або бурий; шия спереду і воло бурі або білі, з бурими плямами, як і решта низу; на світлому споді крил чорно - бурі смуги; частини першорядних махових пер, які утворюють верхівку крил, чорно - бурі; хвіст з темними поперечними смугами; дзьоб чорний; восковиця і ноги блакитно - сірі; райдужна оболонка ока жовта, juv має блідіше забарвлення; темних плям на нижній частині тулуба менше.

Статус перебування в Україні:

гніздовий, перелітний.

Розповсюдження (поширення):

гніздиться в лісовій та лісостеповій смугах, а також частково в степовій смузі та в гірському Криму; під час міграцій трапляється на всій території.

Біотоп, якому птах надає перевагу:

старі великі ліси, переважно біля великих боліт та вологих низин, під час міграцій може спостерігатися у відкритих місцевостях.

Поведінка, її особливості:

літає легко, часто ширяє і "зависає" у повітрі, під час ширяння постава крил горизонтальна; живиться плазунами, тому трапляється спостерігати, як у птаха, що летить, із дзьоба звисає вуж або гадюка, яких він здобув; мігрує поодинці або парами.

Відмінності від схожих видів:

від скопи, осоїда і канюків відрізняється світлим забарвленням всього споду крил, де нема темних контрастних плям; крім того, від осоїда і канюків - більшими розмірами, великою, далеко вперед поставленою головою, блакитно - сірими ногами і восковицею; від підорликів - сірувато - бурим верхом, світлим низом і неопереними ногами; до того ж, від скопи, канюків і підорликів - горизонтальною поставою крил під час ширяння.

Звуки:

переважно мовчазний; зрідка подає крик "хі - і - і - о".

Примітка:
juv - молодий, статево незрілий птах (від латинського juvenus);
ad - дорослий, статевозрілий птах (від латинського adnltus);
- самець;
- самка